Smart City

W polskich miastach istnieje zdefiniowana potrzeba wdrożenia rozwiązań Smart City stosowanych w nowoczesnych miastach na całym świecie. Smart City w istniejących definicjach złożone jest z wielu różnych czynników: fizycznych, widocznych w zabudowie miast, ale są to też efektywnie działające instytucje i procedury, powiązania funkcjonalne, podziemne sieci infrastruktury, technologie informatyczne (ICT) i systemy łączności. Podstawowym celem systemów Smart City jest ułatwianie życia zwykłym mieszkańcom, dzięki wykorzystaniu technologii i inwestycjom w społeczeństwo oraz w wiedzę.

Oznacza to, że inteligentne miasta nie są wyłącznie definiowane przez zastosowanie technologii informatycznych (ICT), ale również poprzez inwestycje we własny kapitał społeczny i infrastrukturę w celu aktywnego promowania wysokiej jakości życia, w tym mądrego gospodarowania zasobami naturalnymi.

Inteligentne miasta można zdefiniować z wykorzystaniem kilku podstawowych zagadnień:

  1. istotne miejsce zajmują w nich technologie informatyczno-komunikacyjne (ICT),
  2. istotną rolę pełni dążenie do wysokiego poziomu ochrony środowiska,
  3. wdrażane są energooszczędne rozwiązania w zakresie transportu publicznego i prywatnego,
  4. rozwijane są kompetencje społeczne w szerokim zakresie,
  5. szeroko rozumiane bezpieczeństwo Mieszkańców jest efektem połączenia świadomości zagrożeń z nowoczesną technologią ich minimalizowania.

Inteligentne zarządzanie zasobami energetycznymi jest tylko jednym z aspektów realizowanych przez Legnicki Klaster Odnawialnych Źródeł Energii. Składają się na to elementy związane z:

  • inteligentnym opomiarowaniem,
  • systemami zarządzania energią w budynkach,
  • systemy zarządzania oświetleniem ulicznym,
  • systemy zarządzania ruchem,
  • systemy pomiarowe w zakresie parametrów środowiskowych,
  • systemy komunikacyjne.