Klaster energii jest inicjatywą o ograniczonym zasięgu terytorialnym, a zatem podstawowe cele klastrów definiowane są w oparciu najwyżej o potrzeby lokalne, które determinują rozwój tego rodzaju inicjatyw. Tym niemniej realizacja podstawowych celów o charakterze lokalnym, niejako w sposób niezamierzony, rodzi pewne pozytywne konsekwencje dalece wykraczające poza obszar gminy, nierzadko emanując na cały kraj.
Oznacza to, że w sposób intencjonalny członkowie klastra są w stanie realizować jedynie cele o charakterze indywidualnym lub najwyżej lokalnym, co jednak przekłada się na realizację szerszych (i często zbieżnych) celów o charakterze regionalnym i krajowym.
W tym wypadku skatalogowano możliwe cele realizowane przez klastry energii oraz usystematyzowano je według kryterium skali ich oddziaływania. Przyjęto zasadę, że priorytetowe są cele realizowane na poziomie indywidualnym i lokalnym, a następnie na poziomie regionalnym i krajowym. W trakcie analizy i rozważań dotyczących celów tworzenia klastrów energii zauważono pewne trudności w rozgraniczeniu celów od skutków tego działania. Poniżej przedstawiono przykłady.